מיקומכם באתר:   >   >   >  הזמנה להזמנה - המדריך המלא להזמנות לחתונה - חלק א'

הזמנה להזמנה - המדריך המלא להזמנות לחתונה - חלק א'

מאמר בנושא מסביב לחתונה
מאת: דוריה לויט , 11.1.15

דוריה לויט, בעלת סטודיו "אוירא" לעיצוב גרפי, מזמינה אתכם לקבל ללא תשלום את המדריך המלא להזמנות לחתונה. לדוריה שנים של ניסיון בתחום של עיצוב הזמנות ואתם מוזמנים ליהנות מניסיונה הרב.


שלום לכם, שמי דוריה לויט ואני בעלת סטודיו "אוירא" לעיצוב גרפי, עבדתי בעבר בבית דפוס וכיום אני בעלת סטודיו עצמאי. אני שמחה לחלוק אתכם את הידע והניסיון שרכשתי במהלך שנות עבודתי.

אז קודם כל, מזל טוב! בוקר לאחר ליל האירוסים המרגש אתם מוצאים את עצמכם בקלחת סידורים בלתי פוסקת לקראת החתונה. פתאום אתם נדרשים להתמצא במגוון תחומים שעד אתמול לא היה לכם מושג אפילו שהם קיימים. כמו בכל תחום, גם בתחום הדפסת ההזמנה כדאי להגיע מוכנים מראש, מתוכננים ומצוידים בידע מסודר.

זו בדיוק הסיבה שריכזתי עבורכם את כל הטיפים שיאפשרו לכם להגיע להזמנת חתונה מושלמת במינימום עלויות ותקלות. אני מקווה שהמדריך יהיה לכם לעזר ולתועלת, ואתם מוזמנים כמובן להעביר לחברים ומכרים כדי שגם הם יוכלו להנות ולהיעזר. מוזמנים להתייעץ איתי בכל שאלה ועניין.

לפני הכול...

לפנות לגרפיקאית של בית הדפוס או למעצב\ת עצמאי?

בכל בחירה יתרונות וחסרונות. אם תבחרו לעבוד עם הגרפיקאית של בית הדפוס המחיר כמובן יהיה זול בהרבה וייכלל במחיר ההדפסה, כמו כן, לא תצטרכו לעשות בעצמכם את התיווך בין הגרפיקאי לבית הדפוס, אך מצד שני לגרפיקאית יהיה הרבה פחות פנאי וסבלנות לשבת אתכם, אם בכלל, ובוודאי שלא לסבבי תיקונים ודיוקים. ישנם בתי דפוס שברשותם מס' דוגמאות מוכנות מראש כך שההיצע יהיה מצומצם וסביר להניח שלא יקלע בדיוק לטעמכם. בקיצור- פחות כסף ובלבול מוח, אבל גם התוצאה תהיה בהתאם.

עבודה עם מעצב עצמאי תהיה אמנם יקרה יותר אבל תקבלו הזמנה ייחודית ומושקעת בהרבה. תוכלו לבחור במעצב שראיתם כבר עבודות קודמות שביצע, כך תוכלו להיות בטוחים כי העיצוב יקלע לטעמכם, כמו כן, תקבלו ייעוץ אישי ומקצועי.

ניסוח הטקסט

התוכן שיופיע בהזמנה תלוי כמובן בכם, חוסו על זמנכם (וממונכם, במידה והמעצב\ת עובד לפי שעה) והעבירו את הנוסח הסופי רק לאחר שכל הצדדים, המחותנים והדודים עברו ואישרו הכול. לאחר מכן העבירו את הטקסט בצורה מסודרת למעצב\ת דרך המייל. רצוי והכרחי במיוחד לוודא שכל מספרי הטלפון, הכתובות והתאריכים נכונים, כבר היו דברים מעולם...

תוספת של פסוק מוסיפה נופך רוחני ומרגש להזמנה, שימו לב שבמקרה כזה ההזמנה תהיה טעונת גניזה ויש לקחת את הנתון הזה בחשבון.

 

יחד עם המעצב/ת

סגנון

כל זוג שונה בסגנונו ורצונותיו. חשוב שתשבו יחד קודם הפגישה עם המעצב\ת ושתפו אחד את השניה כיצד אתם מדמיינים את הזמנת החתונה שלכם, האם בסגנון מודרני ונקי? אותנטי? חם ואישי? מלהיב ומושך? בתוספת איור? תמונה?

למעצב\ת, כמה מפתיע, אין רוח הקודש ולכן ההמלצה שלי היא שתשלחו למעצב\ת כמה דוגמאות של הזמנות שמצאו חן בעיניכם, או אפילו עבודות עיצוב אחרות (מודעה, פלייר, קטלוג וכו'), והסבירו למעצב\ת בדיוק מה אהבתם ומה אתם מחפשים, טוב מראה עיניים מאלף הסברים, ("אהבתי את הפונט בהזמנה הזו", "הסגנון של העיטור מצא חן בעיני", "אני מחפש רקע בסגנון הזה" וכו'), ככל שתיטיבו להסביר ולפרט קודם העבודה יגדלו הסיכויים שתקבלו עיצוב בדיוק כמו שחלמתם. אמרו הכול, אל תצפו שיבינו את מה שלא אמרתם.

חשוב שההזמנה תהיה יפה, לא פחות חשוב מכך- שתהיה קריאה וברורה. את זה תוכלו לוודא בדוגמא שהדפס יוציא לפני ההדפסה. אל תתפתו לפונטים מורכבים ומקושקשים או גודל אות זעיר בטקסט עצמו, ודאו שוב ושוב את נכונות הפרטים.


 

בחירת פורמט

הפורמט הוא בעצם מכלול הפרטים הטכניים של ההזמנה בתוכו ייכללו:
גודל ההזמנה, הדפסה חד\דו צדדית, צבעוני/שחור-לבן/צבע אחד וקיפולים מסוגים שונים.

כמובן שניתן להדפיס הזמנה בכל גודל שתרצו אבל יש כמה דברים שכדאי לחשוב עליהם לפני:

במידה ואולם האירועים מספק מעטפות חשוב לוודא שההזמנה אכן תתאים למעטפה, לעיתים האולם מספק מספר גדלים של מעטפות.
הזמנה גדולה מדי כמובן, לא תיכנס לתוך המעטפה והזמנה קטנה מדי "תשחה" בתוך המעטפה ותיראה טיפל'ה מגוחך.
כדאי גם לברר את צבע הנייר של המעטפות, (בדר"כ בצבע קרם או אופוויט) כדי שישתלב עם צבע ההזמנה.
מומלץ מאוד לבקש מעטפה אחת לדוגמא בפעם הבאה שתקפצו לאולם לטעימות או לפגישה עם מעצבת החופה.

בחירה בגודל סטנדרטי יכולה להוזיל עלויות הדפסה בצורה משמעותית מאחר והוא מותאם לגודל הכללי של הגיליון ומנצל אותו באופן מקסימלי. לכן כדאי לברר מראש בבית הדפוס באלו גדלים כדאי לבחור. הגודל המקובל הנפוץ ביותר הוא 12.5 ס"מ על 25.5 ס"מ.
(ראה "המלצה לבירור מוקדם עם בית הדפוס")

השבחות דפוס

הבלטות והטבעות:
 יצירת שקע או בליטה בנייר, מקובל להוסיף להבלטה צבע מטאלי, הבלטה או הטבעה מוסיפות יוקרה ויחודיות להזמנה שלכם אך הן יקרות במיוחד.

שטאנץ- חיתוכים מיוחדים:
חיתוך הנייר בצורה מיוחדת, יצירת "חלון" או חיתוך קו המתאר של ההזמנה בקו שאינו ישר. חיתוך כזה יוצר עניין ותלת מימדיות. גם שטאנץ הוא תוספת שמייקרת את ההדפסה בצורה משמעותית.

קיפולים:
סוג הקיפול הסטנדרטי ביותר הוא קיפול אמצע, כמקובל ברוב ההזמנות. ישנה גם הזמנה המתקפלת לצורת מעטפה וקיפולים אומנותיים כדוגמת קיפול "חלון" (שתי לשוניות המתקפלות כלפי פנים), קיפול לשניים שחושף לשונית ועוד.

שילובים ותוספות:

איורים ותמונות:
איור או תמונה מעניקים להזמנה אופי ייחודי ואומנותי.במקרה שהחלטתם להוסיף איור או תמונה יש לשים לב לשתי נקודות:

זכויות יוצרים- כבר קרה לי לא פעם שזוג הגיע עם איור ולא ידעו מי יצר אותו. מעבר לפן המוסרי יש גם את הפן החוקי, המאייר\ת יכולים לתבוע אתכם על שימוש באיור ללא רשות, בררו היטב מיהו בעל האיור והאם הוא מסכים שיעשו בו שימוש.

סריקה- האיור חייב לעבור סריקה איכותית לפני שהמעצב\ת יוכל לשלב אותו בעיצוב. סריקה איכותית מתבצעת בבית דפוס ולא בסורק ביתי. סריקה שאינה איכותית, גם אם על המסך היא נראית נפלא, תופיע על הנייר מפוקסלת, וחבל. הרזולוציה של הסריקה תהיה לא פחות מ300 DPI.

מונוגרם:
מונוגרם הוא סוג של אמנות טיפוגרפית, המעצב משתמש בראשי התיבות של שמות החתן והכלה ויוצר מהן עיצוב מיוחד. המונוגרם מעניק להזמנה מראה קלאסי ומכובד. זוהי יצירה ייחודית שלכם שתופיע על גבי ההזמנה ותוכלו לשים אותה גם על גבי המזכרות מהאירוע, כרטיסי המקומות באולם, ברכונים וכו'. שימוש במונוגרם מקובל בעיקר בציבור החו"לניק והחרדי-ליטאי.

בא במייל

בתהליך העבודה עם המעצב/ת תקיימו מן הסתם תחלופת מיילים. המעצב ישלח את קובץ ההזמנה עמ"נ לשמוע את חוות דעתכם, יש להניח שהמעצב ישלח את הקובץ באיכות נמוכה עמ"נ להקל על השליחה ומטעמי זכויות יוצרים.
יש לזכור כי למעצב מסך איכותי המעניק תמונה קרובה יותר לצבעים שיתקבלו בהדפסה מאשר על המסך הביתי שלכם. על המסך שלכם הצבעים ייראו רווים וזוהרים בהרבה ממה שיהיה בפועל. זו עוד סיבה טובה להגיע לבית הדפוס ולבקש הדפסה לדוגמא.

 

עד כאן חלק א'. נתראה בקרוב עם חלק ב' שיעסוק בעבודה מול בית הדפוס ואופן משלוח ההזמנות ליקירכם.

המידע באדיבות דוריה לויט, סטודיו אוירא.
בקרו באתר: http://doriahs.wix.com/avirastudio
ובדף שלי באתר במזל: אוירא | סטודיו לעיצוב הזמנות


סטודיו אוירא

אהבתם? שתפו חברים!סמליל תגובות לכתבה   תגובות לכתבה


למאמרים בנושא זוגיות בנישואין
זוגיות בנישואין
למאמרים בנושא מסביב לחתונה
מסביב לחתונה
למאמרים בנושא יום החתונה
יום החתונה
למאמרים בנושא ניהול משק-בית
ניהול משק-בית
למאמרים בנושא דברי תורה לחתונה
דברי תורה לחתונה
למאמרים בנושא תפילות לחתונה וברכות
תפילות לחתונה וברכות