מיקומכם באתר:   >   >   >  עצות לכלה לפני חתונה

עצות לכלה לפני חתונה

מאמר בנושא זוגיות בנישואין
מאת: הרב שמואל אליהו

הדרכה וטיפים מאת הרב אליהו לזוגות מתחתנים. על זוגיות ושלום בית.

פורסם במוריה - האתר לבית יהודי - http://www.moriya.org.il

מזל טוב, מזל טוב, מזל טוב!

כמה טיפים!

קודם כל תזכרי שלהתחתן זה הדבר היותר חשוב בחיים. זאת ההחלטה היותר משמעותית שלך, עד כדי כך שחכמינו ז"ל למדנו מהפסוקים בתורה שהיות האדם "אדם" – זה תלוי ביכולת שלו להתחתן ולחיות יחד עם הזיווג שלו. "ויברא אלוקים את האדם בצלמו בצלם אלוקים ברא אותו – זכר ונקבה ברא אותם".

צלם אלוקים – איש ואשה.

מימלא כשאת לא נשואה את "חצי צלם" – ו"חצי מכונית" זה לא נוסע. אולי המנוע עובד ואולי הרדיו עובד. אבל המכונית שלכם לא נוסעת. כשאתם מתחתנים ויודעים להשלים אחד את השני – אתם אדם שלם. מערכת שלמה מכונית מורכבת שכולה לנסוע.

ראי זה לא רק יופי של שלמות. זה פשוט יעיל יותר. לפני ההרכבה המנוע היה בפני עצמו ולא מסוגל להביא את עצמו לידי ביטוי, וכעת כן. הגלגלים, המרכב הכסאות וכל הדברים החשובים והיפים שנבנו כל אחד לעצמו לא יבואו לידי ביטוי עד שיחוברו להיות אחד.

זה חתונה.

***********

יש לי מליון עצות לחיי נישואים לכל רגע ורגע ולכל דקה ודקה. הענין הוא שאלוקים נתן לכם חכמה ובינה להבין את הדברים לבד – ובלבד שתהיו מתוך אהבה.

קל לומר את המילה "אהבה" – צריך הרבה עבודה - לעורר אותה, להגן עליה. לפתח אותה. זה חשוב!

אפשר להגביר את האהבה ולעורר אותה שתהיה הרבה הרבה יותר ממה שהיא עכשיו, ואפילו ממה שתהיה בנישואים עצמם. רק זיכרי - זה מחייב עמל גדול.

עמל של הגבר להיות מחובר רק לאשתו – לא לנגוע באחרות. אפילו לא ללחוץ להן יד, בודאי שלא לחבק, לא להתסכל על נשים אחרות, שלא יראה תמונתה שלא תשמר במחשבתו, להבטיח שרק את תהיי בליבו. על פי ההלכה הוא צריך לשמור את עצמו שלא ישמע אפילו קול זמר של אשה זרה כדי שלא יחשוב על שום אשה בעולם בלעדיך.

אני יודע שכל מה שכתבתי הוא לא קל, אבל ככל שמתאמצים על זה יותר ויותר – כך הדיבוק בינכים יותר ויותר.

ככל שתעשו את החיבור יותר טוב –יותר תהיו "בני אדם". יותר יתגלה בכם המשהו האלוקי שבכם. יותר תפעלו טוב ויותר תביאו תועלת לכם ולעולם.

***********

גם את צריכה את העבודה שלך, לבחור בגדים יותר ויותר צנועים, פחות ופחות מושכים עיניים של גברים זרים למרות שזה בודאי לא עולה על דעתך. אבל אם זה עולה על דעתם – מחשבתם מפריעה לכם.

כמה שפחות יסתכלו עליך ויחשבו בך – כך יותר תהיי מחוברת לבעלך.

כמה שיותר חיבור – כך יותר אהבה.

כמה שיותר אהבה – כך יותר שמחה.

כמה שיותר שמחה – כך יותר עוצמה ויכולת ובריאות והצלחה.

אפשר להמשיך פה רשימה ארוכה של "כמה שיותר" ואני משאיר לך את הזכות הזו. כי היא נכונה והיא "אין סופית".

********

עוד דעי לך שאהבה יכולה להיות מהנשמה ויכולה להיות מהגוף, "אהבה גופנית" היא אהבה חלשה, היא אותה האהבה שסוס אוהב את הסוסה והיא אהבה רגעית.

גם אם את האשה היפה ביותר בעולם בשביל בעלך –יבואו ימים שבהם אולי יהיו יותר יפות, יותר צעירות, יותר חדשות. ואת לא צריכה לעמוד בתחרות הזו אפילו לא לרגע אחד.

לכן חשוב לבסס את האהבה בינכם על אהבה רוחנית שתהיו מחוברים בינכם ברוח. וזה עושים על ידי שמשוחחים בהבנה אחד עם השני.

העצה הכי גדולה שלי לזוג נשוי – ללמוד יחד משהו. אולי פרקי אבות ואולי פרשת שבוע. להקשיב אחד לשני, להפרות אחד את השני. לדעת להעריך אחד את דעת השני.

זה חיבור רוחני!

ככה לומדים גם לאהוב אחד את נפש השני. את המיוחד והשונה שבו שנותן יותר עומק וחשיבות למחשבות שלי וביחד זה יוצר משהו הרבה יותר שלם ושמח.

אם הקשר הוא קשר של אהבה רוחנית – אף אחת בעולם לא תתחרה איתך.

באהבה גופנית - כל יום שעובר הולך ומקרר את האהבה שלכם.

באהבה רוחנית - כל יום שעובר הקשר שלכם יותר ויותר חזק. כל אחת שתבוא במכוון או באקראי – לא תוכל לעולם להתחרות איתך אפילו לא על שניה של מחשבה בלב של בעלך.

כשיש מקום ל"אהבה הנשמה" יש מקום גם ל"אהבה הגופנית" – וצריך תמיד לשמור שהאהבה הזאת לא תדחוק את מקום האהבה הרוחנית הצידה. שתמיד תמיד יהיה לה מקום של מרכז העניינים.

********

בכלל "אהבה של נשמות" – צריך לדעת שמדברים כל פעם אל הנשמה של השני. לא כועסים - כי זה בא מן הגוף. לא עצובים - כי הנשמה שמחה. לא נותנים לשום כעס ומריבה להשתלט לנו על החיים.

ןמריבות –עלולות לקרוא גם במשפחות היותר טובות. ומה עושים?

סוד הענין הוא לסיים את המריבה בעודה באיבה. לא לתת לה נפח ומשמעות. לא לתת לטעות שלו או שלך להרוס לכם ערב שלם ובודאי לא שבוע שלם.

להיות פריאר?

כן.

כמו שאמא לא מרגישה מנוצלת על ידי הילדים שהיא מניקה ומחתלת ומלבישה ומאכילה ו....

כך בעל לא צריך להרגיש מנוצל, שהוא עובד ואשתו אוכלת וכו’ כי הם שניהם באמת "דבר אחד".

וכך האשה לא צריכה להרגיש כשהיא שוטפת ומנקה וכו וכו’

לכן בעת מריבה יש חשיבות גדולה להיות ה"תמים" שבא ומבקש סליחה, שמחפש את הדרך ל"לב" של הצד השני. לפעמים זה מיד עם התגלע הריב ולפעמים זה אחרי שעה או שעתיים. בכל מקרה לא לתת לו ל"ריב" לישון לילה שלם על זה.

ראיתי זוגות שרבו שבועות ארוכים בגלל שטויות מטופשות, בגלל חביתה שרופה. בגלל שהאוכל לא היה מוכן בזמן – הם אכלו את הלב אחד לשני שבוע!!

אל תעשו את זה לעצמכם.

********

עוד צריך לדעת כי החיים אינם ירח מלא כל החודש כולו. יש זמנים שהירח מלא ומאיר לכם במלוא הדרו. ויש רגעים שבהם הירח מאיר רק בחלקו. ויש רגעים שבהם ממש לא רואים את אורו.

האמת היא שתמיד הוא מאיר - אבל לא תמיד הוא מתגלה בכל אורו. אם יודעים את זה לא נלחצים כשהירח מכוסה או מתכסה. אל דאגה – הוא יחזור!!

לא להלחץ ולא להלחיץ אותו!

********

ועוד עיקר גדול אומר לך דעי לך שהחיים האמיתיים מתחילים אחרי הנישואים. זה אומר הרבה יותר עבודה והרבה יותר אחריות. אבל זכרי, מהחתונה: אתה פועלים בנצח!!.

קל להבין את זה עם הילדים.

בן או בת שתוולד לכם בע"ה, ילד שנולד לכם עתיד להיות אב למשפחה של עשרות אנשים, אולי מאות וכנראה אלפים.

כל חינוך שתשקיעו בו – ישפיע על אותם אלפים.

כל מה שתעשו עם עצמכם עד שיוולד הילד הראשון שלכם ובודאי מה שתעשו אחר כך –משמעותי לנצח.

גם לדברים האחרים שתעשו – יהיה קיום יותר גדול. לפעמים אדם עובד ומשקיע וכל מה שהוא עושה הולך לטימיון - חלילה - אחרי שנה או שנים קצרות.

לפעמים הוא בונה דברים שנשארים לדורות.

כמינו אומרים שכשאדם נשוי, כשאת נשואה – מה שתעשו יהיה דבר שמח שיש לו קיום. לפעמים אפשר לראות את זה ולפעמים לא – אבל האפשרות פתוחה בפניכם לעשות את הדברים האמיתיים . הדברים שיש להם מימד בנצח.

בהצלחה!

אהבתם? שתפו חברים!סמליל תגובות לכתבה   תגובות לכתבה


למאמרים בנושא זוגיות בנישואין
זוגיות בנישואין
למאמרים בנושא מסביב לחתונה
מסביב לחתונה
למאמרים בנושא יום החתונה
יום החתונה
למאמרים בנושא ניהול משק-בית
ניהול משק-בית
למאמרים בנושא דברי תורה לחתונה
דברי תורה לחתונה
למאמרים בנושא תפילות לחתונה וברכות
תפילות לחתונה וברכות