מיקומכם באתר:   >   >   >  תראה לי מעשים ולא דיבורים

תראה לי מעשים ולא דיבורים

מאמר בנושא זוגיות בנישואין
מאת: אמונה ברוורמן

על נתינה ומעשים בחיי הנישואין ודרכים מעשיות ופשוטות לשיפור הזוגיות.

פורסם באתר אש-התורה - http://www.aish.co.il

זה אולי מאד רומנטי לשבת ולבהות זה בעיני זו במשך שעות, אך לא די בדיבורים בכדי לבנות את חיי הנישואין, לשם כך נדרשים גם מעשים.

מחזמר המפורסם ''גבירתי הנאוה והשמנמנה'', אחת הדמויות היפות בהצגה שרה שיר אהבה נרגש, מפתה ונלהב: ''דברי, והעולם יימלא בשירה, ואני ארחף גבוה מהציפורים...'' השיר ממשיך עוד ועוד ועוד ועוד (ועוד ועוד..........  .......ועוד.....), כשהוא מונה הצהרות רבות נוספות של אהבה אינסופית לכאורה... עד שגיבורת המחזה עוצרת אותו. ''נמאס לי ממלים, בוא ניגש למעשים'', היא מתלוננת. ''אם אתה מאוהב, תראה לי!''.

למרות שלייזה דוליטל התפרצה בעיקר בגלל התסכול הרב שצברה בשיעורי האנגלית שלה, היא מגלה לנו עיקרון יקר. זהו למעשה מובנו של הביטוי: ''מעשים חזקים יותר ממלים'', או כפי שהיהדות מנסחת זאת: ''אמור מעט ועשה הרבה'', או אם ממש מתעקשים, אז בתרגום לשפה מדוברת: ''דברו פחות על משמעות האהבה והקפידו יותר להוריד את האשפה ולקיים את מצוות "פרו ורבו" ''.

  עיקרון זה חיוני ביותר לבניית חיי נישואין מוצלחים ומהנים. אנו בונים את הנישואין שלנו דרך המעשים, ולא על ידי הדיבורים בלבד. קיים ספר אודות יחסים בינ-אישיים, שנקרא ''מין הוא שם-פועל''. הספר מדגיש שאהבה אמיתית היא זו המתפתחת והמתבטאת דרך פעולות ומעשים בצורה אקטיבית.

  ביהדות, רעיון יסודי זה, בא לידי ביטוי במצוות רבות העוסקות בנושאים של יחסי אישות. אנחנו אפילו מצווים לאהוב את שכנינו. מדוע מחייבת אותנו התורה לבצע את כל המעשים הללו? משום שאם נקיים אותם, האהבה כבר תגיע בעקבותיהם. אם תתנהגו כאילו אתם אוהבים את השכן שלכם, אתם לבסוף באמת תאהבו אותו.

ואם תתנהגו כאילו אתם אוהבים את בן/בת זוגכם, (אפילו ברגעים שהם הופכים עבורכם את המשימה הזו לקשה במיוחד ומתחשק לכם להופכם לגולם), אתם לבסוף תאהבו אותו/ה (גם אם זה השכנה מלמעלה). כמובן שעליכם גם לדבר. אינני צריכה להדגיש את חשיבותה העצומה של תקשורת טובה בין שני אנשים, תקשורת מילולית ותקשורת פיזית גופנית. זהו כלל זהב בחיי הנישואין. אך יש להקפיד לצרף מעשים לכל המילים שנאמרות.

 זה אולי מאד רומנטי לשבת ולבהות זה בעיני זו במשך שעות, אך לא די בדיבורים בכדי לבנות את חיי הנישואין, לשם כך נדרשים גם מעשים. כשאני אומרת 'מעשים', אני מתכוונת לפעילות משותפת. טיול אופניים זוגי זה רעיון מאד נחמד (כששניכם רוכבים על אותם אופניים ומתחככים זה בזה להנאתכם לאורך  הנסיעה), אני מאד בעד.  המעשים שאליהם אני מתכוונת, הם אלה שאתם עושים למען בן/בת הזוג.

  עצם הנתינה לבן/בת הזוג תיצור ביניכם קשר חזק ואינטימי. האהבה היא אכן פועל, ולא שם-עצם. אל תשבו ותחכו, אלא תהיו הראשונים לפעול אחת הטעויות הנפוצות ביותר שאנו עושים, היא לשבת ולחכות שהצד השני יפעל ראשון. ''אם הוא רק ישלח יד... אז גם אני...''. אל תשבו ותחכו, תהיו הראשונים לפעול. סיגל הייתה מתוסכלת מאד מכך שגדי מעולם לא קנה לה פרחים או פינק אותה במין.

  בעלה של חברתה תמיד היה קונה לה פרחים וגם למזכירה במשרד שלו שלח לפני כמה ימים זר פרחים ענקי ויפיפה. מיום ליום הכעס של סיגל גדל והתעצם בתוכה. יום אחד, בדרכה הביתה מהעבודה, היא הבחינה בזרי ורדים במבצע, בדוכן ברחוב. מבלי שהשקיעה בכך מחשבה מיוחדת, היא קנתה זר אחד לגדי. (טיפ מעשי לכולם: גם גברים רבים אוהבים ורדים!).

  זה עבד. גדי כל כך התרגש, והיה כל כך מרוצה מהמתנה, שפינק אותה עוד באותו יום (במין כמובן). אל תתעקשו לשמור על הכבוד שלכם. אל תהיו קטנוניים לגבי מי עושה את הצעד הראשון. תפעלו, וכך תזכו ליהנות מהתוצאות שיבואו בהמשך. למרות שלכל כלל יש יוצא מן הכלל, עדיין מאד נדיר למצוא אדם שאינו מגיב באופן חיובי למעשים של טוב-לב כלפיו. לפעמים עלינו להתגבר על התגובה הצינית שלנו, ולא לחשוב: ''מה הוא רוצה ממני עכשיו?''.

  שווה לנו להתעלות מעל הציניות, משום שהיא מכניסה אווירה מאד לא נעימה לחיינו, והיא כמובן הרסנית מאד ביצירת ברית של אמון הדדי בין בני הזוג. לעיתים קרובות אני מגלה שכאשר אחד מבני הזוג מתאמץ בכדי לעזור לשני, אז בן/בת הזוג בדרך כלל יגלה מעורבות גדולה יותר, בהתאם. בביתם של שולי ורפי נערכה סעודה גדולה ורבת משתתפים. המטבח היה מבולגן, ובכיור עמדו ערמות גבוהות של כלים וסירים מלוכלכים.

  שולי לקחה לעצמה כמה דקות לנוח והרימה את רגליה על הספה. רפי ידע כמה עבודה השקיעה שולי בארוחה, ולכן, קשר למותניו סינר, לקח סקוטץ' והחל לשטוף את הכלים. שולי הבחינה במעשיו והתרגשה ממידת ההתחשבות שלו, היא קיבלה השראה מהמרץ שהפגין, ומייד קמה לעזור לו בעבודה. בסופו של דבר, לא רק שהמטבח היה מבריק בזמן קצר ביותר, אלא שהם גם נהנו מעצם העבודה המשותפת. הקרבה ביניהם התחזקה, והמערכת הזוגית שלהם התעצמה (חוץ מהקטע בו הוא השפריץ עליה מים...) אפילו כשאתם עייפים, אפילו כשזה לא תורכם, קומו ועשו את מה שצריך. עשו זאת אחד למען שני, ועשו זאת ביחד.

לקריאת המשך המאמר ניתן להמשיך לאתר אש-התורה

אהבתם? שתפו חברים!



סמליל תגובות לכתבה   תגובות לכתבה


למאמרים בנושא זוגיות בנישואין
זוגיות בנישואין
למאמרים בנושא מסביב לחתונה
מסביב לחתונה
למאמרים בנושא יום החתונה
יום החתונה
למאמרים בנושא ניהול משק-בית
ניהול משק-בית
למאמרים בנושא דברי תורה לחתונה
דברי תורה לחתונה
למאמרים בנושא תפילות לחתונה וברכות
תפילות לחתונה וברכות