מיקומכם באתר:   >   >   >  המדריך המושלם לחתונה היהודית

המדריך המושלם לחתונה היהודית

מאמר בנושא יום החתונה
מאת: בית חב"ד , 11/2/09

ברוכים הבאים לחתונה! בואו ללמוד את עיקרי טקס החתונה היהודית

פורסם בבית חב"ד - http://www.he.chabad.org

צעד אחר צעד

ברוכים הבאים לחתונה! בין אם אתם אורחי הכבוד הראשיים (קרי: החתן והכלה), הורים, קרובי משפחה או סתם ידידים, כאן תוכלו ללמוד את עיקרי טקס החתונה היהודי.

החתונה היהודית שזורה מפתילים רבים: פתילים הלכתיים, תנכיי"ם, מיסטיים ותרבותיים שבאים לידי ביטוי במנהגי החתונה השונים.

מחד, החתונה היא טקס שמימי במהלכו שני חצאי נשמה שנפרדו לפני שירדו לעולם מתאחדים יחדיו. בתלמוד ובספרים רבים ציינו חכמינו זכרונם לברכה את המעלות המיוחדות של יום החתונה: יום זה נחשב כיום כיפור עבור החתן והכלה; במהלכו נמחלים כל עוונותיהם של החתן והכלה ונפתח בפניהם דף חדש; מוענקים להם כוחות מיוחדים, וכל טקס נישואין הוא אישור וחיזוק של נישואי האלוקים עם בני ישראל, נישואין שאירעו בזמן מתן תורה בהר סיני.

אך בה בעת, הנישואין הם גם הליך חוקי-הלכתי לכל דבר. במהלך החתונה החתן והכלה מקבלים על עצמם התחייבויות שונות הקשורות לחיים המשותפים העומדים בפניהם.

מדריך זה יסקור את השלבים השונים של החתונה היהודית. אנו מקווים שתמצאו אותו מועיל ושימושי, ושיהיה במזל טוב!

 

קבלת הפנים

ביום חתונתם, מספרים חכמינו זכרונם לברכה, החתן דומה למלך והכלה דומה למלכה. כדי לכבד את מעמדם המיוחד אנו עורכים טקס "קבלת פנים" לכבוד החתן והכלה.

בשבוע שלפני החתונה נמנעים החתן והכלה מלראות זה את זו, דבר המגביר את האהבה והגעגועים ההדדיים ואת השמחה שבאיחוד המשותף בעת החתונה. לפיכך, נהוג לערוך שני טקסי קבלת פנים נפרדים לכלה ולחתן.

נהוג לומר דברי תורה בטקס זה וכן לאחל לחתן ולכלה חיים מאושרים לנצח.

בעדות רבות מנצלים את זמן קבלת הפנים כדי להשלים ולחתום על שני מסמכים חשובים: מסמך ה'תנאים', העוסק בהתחייבויות ההדדיות של משפחות החתן והכלה לעריכת חתונה משותפת, וה'כתובה', הלא היא חוזה הנישואין בין החתן והכלה.

לאחר סיום כתיבת ה'תנאים' אם החתן ואם הכלה שוברות יחדיו צלחת, לקול תרועות "מזל טוב"!

כיסוי פני הכלה

בתום קבלת הפנים, משלחת עם החתן בראשה ניגשת אל חדר קבלת הפנים של הכלה, שם מכסה החתן את פני הכלה בהינומה.

כיסוי פני הכלה הוא מנהג עתיק שמקורו בפסוק תנכ"י המתאר את המפגש הראשון של יצחק (החתן) ורבקה (הכלה), במהלכו כיסתה רבקה את פניה.

בנוסף לכך, כיסוי פני הכלה מסמלים את העובדה שהחתן לא נושא את הכלה בשל יופיה החיצוני בלבד – שנמוג עם השנים – אלא בשל היופי הפנימי שיישאר לנצח. היא גם מדגישה את חשיבות הצניעות, אבן היסוד של האישה היהודיה.

פני הכלה נותרים מכוסים בהינומה עד לתום החופה.

לאחר שהחתן מכסה את פניה, הורי החתן והכלה מברכים אותה, והקהל ניגש אל המקום בו נערכת החופה.

החופה

החופה, כשמה כן היא, היא חופה העומדת על עמודים ולעיתים אף מקושטת. החופה פתוחה מכל צידיה ובכך היא מסמלת כי בני הזוג מקבלים על עצמם להקים בית שיהיה פתוח לרווחה לאורחים, כפי שנהגו אברהם ושרה.

רבים נוהגים לקיים אירוע זה תחת כיפת השמים. הדבר מהווה תזכורת לברכת האלוקים לאברהם שזרעו יהיה רב ככוכבי השמים. בנוסף, חופה תחת כיפת השמים מסמלת את נכונות בני הזוג להקים בית יהודי אשר בו ישררו אידיאלים אלוקיים ושמימיים ולא רק צרכי החומר בלבד.

בקרב עדות שונות החתן לובש "קיטל", בגד לבן ארוך, אותו לובשים ביום כיפור. ה'קיטל', יחד עם שמלתה הלבנה של הכלה, מסמלים טהרה וכפרה.

על-פי המסורת, במהלך החופה השכינה האלוקית שורה על משתתפי הטקס. נשמות הסבים והסבתות שנפטרו מן העולם באות להשתתף באירוע. מטבע הדברים שוררת במהלך החופה אוירה רצינית כשהמשתתפים מודעים היטב לחשיבות הרגע.

ליווי אל החופה

כאמור, ביום חופתם דומים החתן והכלה למלך ולמלכה ולפיכך הם זוכים לליווי: זוג נשוי (בדרך כלל הורי החתן והכלה), ילוו אותם כשושבינים ו"משמר כבוד" בדרך אל החופה. ישנם הנוהגים כי גם הסבים והסבתות מצטרפים כשושבינים.

השושבינים משלבים את זרועם בזרועות החתן והכלה. הם מחזיקים בידיהם נרות, כאיחול לזוג הצעיר שחייהם יהיו מלאים באור ובשמחה.

ראשית מלווים את החתן אל החופה, שם הוא ממתין לביאת הכלה. על-פי המנהג, התזמורת מנגנת שיר איטי ומרגש כאשר החתן והכלה צועדים אל החופה. בעדות אשכנז הכלה מסתובבת שבע פעמים מסביב לחתן, ובכך היא כמו יוצרת מחיצה בלתי נראית סביב לחתן אליה רק היא יכולה להיכנס – ולא אף אחת אחרת.

עם תום שבעת הסיבובים, החתן והכלה יעמדו זה לצד זה תחת החופה והחזן יקדם את פניהם בשירת פזמון מסורתי המברך אותם ומאחל להם את ברכות האלוקים.

בתום הכנות אלו, אנו מוכנים לגשת לטקס הנישואין.

 

לקריאת המשך המאמר - חתונה על פי היהדות

אהבתם? שתפו חברים!סמליל תגובות לכתבה   תגובות לכתבה


למאמרים בנושא זוגיות בנישואין
זוגיות בנישואין
למאמרים בנושא מסביב לחתונה
מסביב לחתונה
למאמרים בנושא יום החתונה
יום החתונה
למאמרים בנושא ניהול משק-בית
ניהול משק-בית
למאמרים בנושא דברי תורה לחתונה
דברי תורה לחתונה
למאמרים בנושא תפילות לחתונה וברכות
תפילות לחתונה וברכות