מיקומכם באתר:   >   >   >  זוגיות - כיצד תהפכו לזוג מושלם? הרבנית ימימה בתשובה.

זוגיות - כיצד תהפכו לזוג מושלם? הרבנית ימימה בתשובה.

מאמר בנושא זוגיות בנישואין
מאת: הרבנית ימימה מזרחי , פרשת כי תצא, התשס"ט

איך שבים בתשובה על זוגיות שנסדקה? איך משיבים את האבידה? זה פשוט כל כך!

פורסם במעייני הישועה - http://www.myim.co.il/

בתיאור היחסים שבין איש לבין בת זוגו, מכונה האישה בשם "אבידה": "...בעל האבידה מחזר אחר אבידתו" (קידושין ב', ב'). על האיש לחפש אחר אשתו האבודה ועל אשתו - להימצא לו!

המילה אלול, כידוע, משמעותה "חיפוש" ונדמה שהחיפוש באלול חייב לכלול חשבון נפש בשאלה האם "אני לדודי ודודי לי?", האם קול דודי דופק ואני - עייפתי מלקוות, או שמא אני מחפשת - ודודי חמק עבר?

ואולי, זהו עיקר התשובה. "גדולה תשובה, שמגעת עד כיסא הכבוד": למה דווקא עד לשם? מפני שתחת כסא הכבוד נמצאות נשמות האיש והאישה כשהן מחוברות זו לזו ורק כשהן "משוגרות" לעולם, הן נפרדות - עד שימצאו שוב את שורש נשמתן. פעם, הגיעו בני זוג לרב כדורי זצ"ל כשבפיהם הטענה השכיחה: "אין בינינו התאמה!" אמר להם הרב: "באמת, אינכם מתאימים אבל, אם תעשו תשובה - תהפכו לזוג מושלם!"

איך שבים בתשובה על זוגיות שנסדקה? איך משיבים את האבידה? זה פשוט כל כך!

ראשית, "לא תוכל להתעלם!" (דברים כ"א א' ,ג'). אין לכם זכות להתעלם מן האהבה שאבדה, מבן זוג השרוי בצער. לא "להתרגל", "להשלים" או "להעביר"! אם לא תתעלמו, מובטח לכם ש"השב תשיבם לאחיך"! מבטיח ה'שפת אמת' בפירושו לפרשה.

על האיש - להשיב את רוחה של אשתו ברחמים, "ברחמים גדולים אקבצך" (מן ההפטרה). איך? בפיוס ובדיבור עמה. כמה מפייס הקב"ה את רעייתו בהפטרה! "אל תיראי כי לא תבושי... כי כאישה עזובה ועצובת רוח קראך ד'"... כמה קל להשיב אישה במילה טובה, בפתק אוהב, במתנה קטנה: "לא יהיה כלי גבר על אישה" וב'בן איש חי' ביאור נפלא: "לא יהיה כילי (קמצן), גבר על אשתו!", למה להתקמצן ולא להרעיף? ("עוד יוסף חי" לפרשה)

ואת? "הרחיבי מקום אוהלך ויריעות משכנותיך...", תני לו מקום. הפסיקי לחשוב "מה לתת לו?" ו"איך לחנך אותו". היי מוכנה לקבל ממנו: עצה בחינוך, דבר תורה או מתנה שקנה לך. נכונות לקבל מתבטאת תמיד במאור פנים: כשרוצה התורה להמאיס את השבויה הגויה על החייל שחשק בה בשדה הקרב, היא מצווה עליה שלא לטפח את ציפורניה ושיערה, ולבכות. מדוע? מפני שמראה מטופח "מעיד על שמחת העושה" (ספר החינוך לפרשת "תצווה") ואישה מוזנחת ועצובה - היא תקלה: "נכנס - נתקל בה, יוצא - נתקל בה" (רש"י). להיות "יפת תואר" זה לגמרי לא מספיק. אמותינו היו גם "יפות מראה" - בעלות מאור פנים לסביבתן.

האבידה קרובה כל כך, וגם "אם לא קרוב אחיך אליך... ואספתו אל תוך ביתך והיה עמך עד דרוש אחיך אותו". עוד תשיבו אבידות בעז"ה, עוד תשובו בתשובה שלימה.

אהבתם? שתפו חברים!סמליל תגובות לכתבה   תגובות לכתבה


למאמרים בנושא זוגיות בנישואין
זוגיות בנישואין
למאמרים בנושא מסביב לחתונה
מסביב לחתונה
למאמרים בנושא יום החתונה
יום החתונה
למאמרים בנושא ניהול משק-בית
ניהול משק-בית
למאמרים בנושא דברי תורה לחתונה
דברי תורה לחתונה
למאמרים בנושא תפילות לחתונה וברכות
תפילות לחתונה וברכות